2015.07.16: Megjelent a Lean szótár 7. kiadása. 2014.04.22: Megjelent a Lean szótár Android alkalmazás. 2014.03.27: Megjelent a Lean szótár 6. kiadása. 2013.05.01: Mától az Online lean szótár is tartalmazza a Rövidítések jegyzékét. 2013.03.27: Megjelent a Lean szótár 5. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.09.07: A letöltések számának csökkenése, és a szerkesztői érdeklődés megcsappanása miatt a szótár következő kiadása jövő márciusban fog megjelenni. 2012.07.30: Augusztus végéig várjuk a javaslatokat a szótár ötödik kiadásához. 2012.03.27: Megjelent a Lean szótár 4. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.03.19: Írtunk egy keresőt az Online szótárhoz, hogy még hatékonyabban lehessen használni. 2012.03.07: A Lean szótár 4. kiadásának szerkesztése megkezdődött. Március 27-től elérhető lesz. 2012.03.05: Mától elérhető az Online lean szótár. 2012.02.24: Az Online lean szótár feltöltését megkezdtük. Március elejétől elérhetővé válik tagjaink számára. 2012.02.14: Mától saját oldalt kapott a Lean szótár. A későbbiekben tovább fejlesztjük a honlap tartalmát.
Lean termeléstervező
Android Lean szótár
Útmutató
Közreműködtek
Dr. Bóna Krisztián Hujber Tünde Dr. Kovács Péter Kovács Péter Kővári Róbert Molnár Szabolcs Antal Norbert Bakos András Bánffy Laura Báthory Zsuzsanna Bereczki Csaba Bőczén Gábor Dőry Szabolcs Falcsik Mari Kesztler Róbert Kosovics Gábor Kotter, Edwin Losonci Dávid Mátyás Csaba Dr. Németh Balázs Nika Tamás Sarkadi Károly Szalay Csaba Sztrapkovics Balázs Takács András Tamás Tóth Katalin Tömpe László
standard munka standardized work standardisierte Arbeit
A munkavégzés általunk ismert legjobb módja, figyelembe véve a biztonságot, a minőséget és a hatékonyságot. Az „általunk ismert legjobb” kifejezés garantálja a módszer dinamizmusát, ugyanis amint felmerül egy ötlet, ami által fejlettebb munkafolyamatot valósíthatunk meg, kötelességünk bevezetni azt. Természetesen a költséghatékonyságot minden esetben figyelembe kell venni a fejlesztés megvalósítása előtt. A módszer zsenialitása, hogy a fejlesztést nem néhány szakértő kezébe helyezi, hanem az aktuális folyamat igazi mestereire, az operátorokra bízza, akik napi 8 órában a gyártósoron dolgoznak. Természetesen, mivel az operátorok nem rendelkeznek nagy képzettséggel és rutinnal a fejlesztés területén (legalábbis eleinte), nem várhatjuk el, hogy minden problémát maguk megoldjanak. A gyártósorok fejlesztését minden esetben a csoportvezetőnek kell koordinálnia, elsődleges feladata a termelési rendszer fejlesztése. Hasznos lehet olyan dolgozókat is bevonni a fejlesztőtevékenységbe, akik még nem ismerik az adott területet, ugyanis aki friss szemmel nézi a folyamatot, észrevehet olyan dolgokat, amit az ott dolgozók nem észlelnek, vagy már megszokott dologként kezelnek. A standard munka három alapeleme: az ütemidő, a műveleti sorrend és a folyamatközi készlet. Ha a munkavégzés ezen elemeit szabályozzuk, és az operátor betartja ezen szabályokat, akkor tudjuk garantálni a munkavégzés termelékenységét, a JIT-elvek megvalósulását és a minőséget. Standard munkavégzésről csak ismétlődő tevékenység esetén beszélhetünk. Ugyanakkor tudnunk kell, hogy a nem ismétlődő tevékenységek jó része is ismétlődő tevékenységek láncolata.