2015.07.16: Megjelent a Lean szótár 7. kiadása. 2014.04.22: Megjelent a Lean szótár Android alkalmazás. 2014.03.27: Megjelent a Lean szótár 6. kiadása. 2013.05.01: Mától az Online lean szótár is tartalmazza a Rövidítések jegyzékét. 2013.03.27: Megjelent a Lean szótár 5. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.09.07: A letöltések számának csökkenése, és a szerkesztői érdeklődés megcsappanása miatt a szótár következő kiadása jövő márciusban fog megjelenni. 2012.07.30: Augusztus végéig várjuk a javaslatokat a szótár ötödik kiadásához. 2012.03.27: Megjelent a Lean szótár 4. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.03.19: Írtunk egy keresőt az Online szótárhoz, hogy még hatékonyabban lehessen használni. 2012.03.07: A Lean szótár 4. kiadásának szerkesztése megkezdődött. Március 27-től elérhető lesz. 2012.03.05: Mától elérhető az Online lean szótár. 2012.02.24: Az Online lean szótár feltöltését megkezdtük. Március elejétől elérhetővé válik tagjaink számára. 2012.02.14: Mától saját oldalt kapott a Lean szótár. A későbbiekben tovább fejlesztjük a honlap tartalmát.
Lean termeléstervező
Android Lean szótár
Útmutató
Közreműködtek
Dr. Bóna Krisztián Hujber Tünde Dr. Kovács Péter Kovács Péter Kővári Róbert Molnár Szabolcs Antal Norbert Bakos András Bánffy Laura Báthory Zsuzsanna Bereczki Csaba Bőczén Gábor Dőry Szabolcs Falcsik Mari Kesztler Róbert Kosovics Gábor Kotter, Edwin Losonci Dávid Mátyás Csaba Dr. Németh Balázs Nika Tamás Sarkadi Károly Szalay Csaba Sztrapkovics Balázs Takács András Tamás Tóth Katalin Tömpe László
termékvizsgálati módszer product inspection method
A termékvizsgálati módszerek célja, hogy a következő folyamatnak és különösképpen a vevőnek ne adjunk át nem megfelelő minőségű terméket. Legfontosabb célunk a vevő elégedettségének megőrzése. Ugyanakkor a lean termelési rendszerben nem állnak rendelkezésre hatalmas készletek, amiből a selejtes termékeket egyszerűen pótolni tudjuk. A következőkben a termékvizsgálati módszerek Shigeo Shingo szerinti felosztását ismertetjük röviden.
A szétválasztó vizsgálat során egy ember vagy egy gép összehasonlítja a terméket valamilyen etalonnal, majd eldönti, hogy a termék megfelelő minőségű-e. Ez egy nagyon egyszerű vizsgálati módszer. Arra teljesen megfelelő, hogy a hibás darabok ne kerüljenek a vevőhöz, de a hibákat csak a keletkezésük után észleli, így megelőzni nem tudja azokat. A vizsgálatot rendszerint ember végzi, így fennáll az a veszély, hogy a hibás termék az ellenőrzés dacára is továbbkerül a következő folyamathoz.
tájékoztató vizsgálat informative inspection
Hasonló a szétválasztó vizsgálathoz, de annyival fejlettebb módszer, hogy ha hibát észlel, arról visszajelzést küld a hibát létrehozó folyamatnak. Így a folyamat be tud avatkozni, és nem fog több hibás terméket gyártani. A tájékoztató vizsgálatban a termékeket háromféleképpen ellenőrizhetjük. A legkevésbé jó megoldás, ha csak bizonyos darabokat ellenőrzünk, ugyanis így előfordulhat, hogy hibás termékek jutnak tovább a következő folyamathoz. Ennél jobb megoldás a követő ellenőrzés, amikor a következő folyamat dolgozói ellenőriznek minden darabot. Ezzel az probléma, hogy a két folyamat között felhalmozott anyag mennyiségétől függően a visszajelzés esetenként elég sok időt vehet igénybe. A tájékoztató vizsgálat legjobb megoldása az önellenőrzés. Ilyenkor a dolgozó saját maga ellenőrzi az általa megmunkált összes darabot, méghozzá közvetlenül a megmunkálás után.
forrásvizsgálat source inspection
A forrásvizsgálat abban különbözik a szétválasztó és a tájékoztató vizsgálattól, hogy a tévedések lehetőségére összpontosít, és időben felszámolja azokat, így a hibák be sem következhetnek. A hibák bekövetkezésének megelőzésére poka-yoke eszközöket használ. Ha például a dolgozó fordítva helyezi be a munkadarabot a gépbe, a poka-yoke eszköz érzékeli, és a gép nem fog elindulni. Ezen a szinten már a termékvizsgálati módszerek minden hiányosságát kiküszöbölhetjük. A módszer alkalmazásakor minden terméket megvizsgálunk. A rendszer azonnal visszajelzést küld, ha rendellenességet tapasztal, így a hiba be sem fog következni. Ennek ellenére a tévedések (pl. a fordítva behelyezett munkadarab) még mindig lassíthatják a munkavégzést. A rendszer alkalmazásával ezeket a tévedéseket is ki tudjuk vizsgálni, és megfelelő oktatással, például egypontos leckék alkalmazásával, meg tudjuk szüntetni őket.