2015.07.16: Megjelent a Lean szótár 7. kiadása. 2014.04.22: Megjelent a Lean szótár Android alkalmazás. 2014.03.27: Megjelent a Lean szótár 6. kiadása. 2013.05.01: Mától az Online lean szótár is tartalmazza a Rövidítések jegyzékét. 2013.03.27: Megjelent a Lean szótár 5. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.09.07: A letöltések számának csökkenése, és a szerkesztői érdeklődés megcsappanása miatt a szótár következő kiadása jövő márciusban fog megjelenni. 2012.07.30: Augusztus végéig várjuk a javaslatokat a szótár ötödik kiadásához. 2012.03.27: Megjelent a Lean szótár 4. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.03.19: Írtunk egy keresőt az Online szótárhoz, hogy még hatékonyabban lehessen használni. 2012.03.07: A Lean szótár 4. kiadásának szerkesztése megkezdődött. Március 27-től elérhető lesz. 2012.03.05: Mától elérhető az Online lean szótár. 2012.02.24: Az Online lean szótár feltöltését megkezdtük. Március elejétől elérhetővé válik tagjaink számára. 2012.02.14: Mától saját oldalt kapott a Lean szótár. A későbbiekben tovább fejlesztjük a honlap tartalmát.
Lean termeléstervező
Android Lean szótár
Útmutató
Közreműködtek
Dr. Bóna Krisztián Hujber Tünde Dr. Kovács Péter Kovács Péter Kővári Róbert Molnár Szabolcs Antal Norbert Bakos András Bánffy Laura Báthory Zsuzsanna Bereczki Csaba Bőczén Gábor Dőry Szabolcs Falcsik Mari Kesztler Róbert Kosovics Gábor Kotter, Edwin Losonci Dávid Mátyás Csaba Dr. Németh Balázs Nika Tamás Sarkadi Károly Szalay Csaba Sztrapkovics Balázs Takács András Tamás Tóth Katalin Tömpe László
A vizuális irányítás eszköze a termelés állapotával kapcsolatos információk jelzésére. Olyan (általában elektronikus) eszköz, amely legtöbbször színekkel jelzi a műveletek állapotát, hogy probléma esetén lehetővé tegye a mielőbbi beavatkozást. Az andon működhet automatikusan is (pl. szerszámtörés esetén), de működésbe hozhatja az operátor is (pl. minőségi probléma vagy géphiba észlelésekor). Az andont úgy kell elhelyezni, hogy a beavatkozó dolgozó jól láthassa. Az észlelést a fényjelzés mellett hangjelzés is elősegítheti. Sőt, mondhatjuk azt is, hogy a legtöbb esetben az andon nem tud hangjelzés nélkül hatékonyan működni. A központi andonok nemcsak egy gép állapotát tudják megjeleníteni, hanem több gyártósorét is, akár a szükséges termelési információkkal egyetemben (tervezett darabszám, termelt darabszám, rendelkezésre állás). Itt már nem lámpákat alkalmazunk, hanem általában egy monitort, amelyen az összes szükséges információt egyszerre meg lehet jeleníteni. Az egymáshoz közel lévő gyártósorok andonjainak eltérő hangot kell választanunk, hogy minél jobban le tudjuk csökkenteni a téves riasztások számát. A következőkben az andon néhány típusát mutatjuk be.
Ezt a típust a termelésben az anyagszükséglet jelzésére használjuk. Ha már fogytán van az anyag, a dolgozó vagy egy érzékelő kiadja a jelzést, amit az anyagmozgató operátor észlel, és szállítja a szükséges anyagot.
Ezzel a jelzőberendezéssel lehet jelezni, ha probléma történt a gyártósoron. Egy gombot és egy lámpát helyezünk el minden műveletnél, hogy a dolgozó jelezni tudjon a beavatkozó személynek. Ha a gyártósor elrendezése miatt nem lehet látni az összes gépet – és így a rajtuk elhelyezett lámpákat sem –, központi andont alkalmazunk. Ebben az esetben egy helyre gyűjtjük a lámpákat, és jelöljük, hogy melyik lámpa melyik géphez tartozik.
Minden gépen elhelyezünk egy lámpát, amely jelzi a gép aktuális állapotát. Ha a gép dolgozik, a lámpa zölden világít. Akkor kapcsol be, amikor az operátor megnyomja az indítógombot, és addig világít, amíg a gép nem végez a ciklussal. A sárga szín használattól függően jelentheti például azt, hogy probléma történt, de még az aktuális ciklus nem járt le, ezért még nem kellett megállítani a sort. Ha ilyenkor a hibát sikerül elhárítani a ciklusidőn belül, akkor a sor mehet tovább megállás nélkül. A sárga fény másik használata, ha azt jelzi, hogy a gép beavatkozásra vár, azaz végzett a ciklussal, és anyagcsere után új ciklust lehet indítani rajta. A piros lámpa csak akkor világít, ha a gép egy probléma miatt megállt. Ez lehet magának a gépnek a meghibásodása, de lehet egy szerszám eltörése is, esetleg jelezheti, hogy a beállítás a tolerancián kívülre került, így a gép újbóli beállítás nélkül nem tud megfelelő terméket gyártani.
Ezt a típust akkor használjuk, ha a műveletek ciklusideje meglehetősen hosszú. Ha például összeszerelésnél az egyes műveletek több mint 10 percig tartanak, akkor nagyon nehéz eldönteni, hogy az operátorok megfelelően haladnak-e a saját műveletükkel. Ilyenkor például felosztjuk a műveletet 10 részre, így egy kijelzőn követhetjük, hogy mikor melyik műveletrésznél kellene tartaniuk.