2015.07.16: Megjelent a Lean szótár 7. kiadása. 2014.04.22: Megjelent a Lean szótár Android alkalmazás. 2014.03.27: Megjelent a Lean szótár 6. kiadása. 2013.05.01: Mától az Online lean szótár is tartalmazza a Rövidítések jegyzékét. 2013.03.27: Megjelent a Lean szótár 5. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.09.07: A letöltések számának csökkenése, és a szerkesztői érdeklődés megcsappanása miatt a szótár következő kiadása jövő márciusban fog megjelenni. 2012.07.30: Augusztus végéig várjuk a javaslatokat a szótár ötödik kiadásához. 2012.03.27: Megjelent a Lean szótár 4. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.03.19: Írtunk egy keresőt az Online szótárhoz, hogy még hatékonyabban lehessen használni. 2012.03.07: A Lean szótár 4. kiadásának szerkesztése megkezdődött. Március 27-től elérhető lesz. 2012.03.05: Mától elérhető az Online lean szótár. 2012.02.24: Az Online lean szótár feltöltését megkezdtük. Március elejétől elérhetővé válik tagjaink számára. 2012.02.14: Mától saját oldalt kapott a Lean szótár. A későbbiekben tovább fejlesztjük a honlap tartalmát.
Lean termeléstervező
Android Lean szótár
Útmutató
Közreműködtek
Dr. Bóna Krisztián Hujber Tünde Dr. Kovács Péter Kovács Péter Kővári Róbert Molnár Szabolcs Antal Norbert Bakos András Bánffy Laura Báthory Zsuzsanna Bereczki Csaba Bőczén Gábor Dőry Szabolcs Falcsik Mari Kesztler Róbert Kosovics Gábor Kotter, Edwin Losonci Dávid Mátyás Csaba Dr. Németh Balázs Nika Tamás Sarkadi Károly Szalay Csaba Sztrapkovics Balázs Takács András Tamás Tóth Katalin Tömpe László
gyártósor line Linie, Fertigungslinie, Produktionslinie
A gyártósor vagy népszerűbb nevén cella, a termék megmunkálásához szükséges műveletek egymás utáni elhelyezése. Szemben a műhelyrendszerű termeléssel, itt a gépeket nem funkciójuk szerint csoportosítjuk, hanem aszerint, hogy milyen gépekre van szükség egy adott termékféleség előállításához. Ez a csoportos rendszerű termelés speciális változata, mivel a gépek a megmunkálás sorrendjében következnek egymás után, kvázi vonalszerűen felállítva. A tényleges fizikai layout több befolyásoló tényezőtől függhet. Az olyan gyártósoroknál például, ahol az operátor több folyamatot kezel, a gyártósort U alakúra alakítjuk, hogy ezzel is csökkentsük a sétából adódó veszteséget, valamint lehetővé tegyük a rugalmas operátorkiosztást. Az U alakú gyártósorokat hagyományosan úgy tervezzük, hogy az anyag az óramutató járásával ellenkező irányban áramoljon. Ez azzal magyarázható, hogy így a bonyolultabb műveletet, az alkatrész felvételét jobb kézzel végezzük, az egyszerűbb műveletet, az alkatrész továbbadását pedig a bal kezünkkel. Mivel az emberek nagy része jobbkezes, ezért ez összességében ergonomikusabb kialakítás. Noha ez az elv az esetek jelentős részében működik, gyártósorunk akkor is lean gyártósor, ha éppenséggel ellenkező irányban hatékonyabb. Azokon a gyártósorokon, ahol az operátor nem változtatja a helyét, a hagyományos, I alakú kialakítás is teljesen megfelelő lehet. A gyártósor lean elvek szerint történő megtervezése által csökken az átfutási idő és a készletek, javul a minőség és a rugalmasság. Az ilyen gyártósor kialakításának fontos előkövetelménye a műveletek kiegyenlítése és a sokoldalúan képzett dolgozók alkalmazása.