2015.07.16: Megjelent a Lean szótár 7. kiadása. 2014.04.22: Megjelent a Lean szótár Android alkalmazás. 2014.03.27: Megjelent a Lean szótár 6. kiadása. 2013.05.01: Mától az Online lean szótár is tartalmazza a Rövidítések jegyzékét. 2013.03.27: Megjelent a Lean szótár 5. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.09.07: A letöltések számának csökkenése, és a szerkesztői érdeklődés megcsappanása miatt a szótár következő kiadása jövő márciusban fog megjelenni. 2012.07.30: Augusztus végéig várjuk a javaslatokat a szótár ötödik kiadásához. 2012.03.27: Megjelent a Lean szótár 4. kiadása. Az Online lean szótárt is frissítettük. 2012.03.19: Írtunk egy keresőt az Online szótárhoz, hogy még hatékonyabban lehessen használni. 2012.03.07: A Lean szótár 4. kiadásának szerkesztése megkezdődött. Március 27-től elérhető lesz. 2012.03.05: Mától elérhető az Online lean szótár. 2012.02.24: Az Online lean szótár feltöltését megkezdtük. Március elejétől elérhetővé válik tagjaink számára. 2012.02.14: Mától saját oldalt kapott a Lean szótár. A későbbiekben tovább fejlesztjük a honlap tartalmát.
Lean termeléstervező
Android Lean szótár
Útmutató
Közreműködtek
Dr. Bóna Krisztián Hujber Tünde Dr. Kovács Péter Kovács Péter Kővári Róbert Molnár Szabolcs Antal Norbert Bakos András Bánffy Laura Báthory Zsuzsanna Bereczki Csaba Bőczén Gábor Dőry Szabolcs Falcsik Mari Kesztler Róbert Kosovics Gábor Kotter, Edwin Losonci Dávid Mátyás Csaba Dr. Németh Balázs Nika Tamás Sarkadi Károly Szalay Csaba Sztrapkovics Balázs Takács András Tamás Tóth Katalin Tömpe László
kaizen folyamatos fejlesztés continuous improvement kontinuierliche Verbesserung
Kaizennek nevezzük azt az apró fejlesztési lépcsőkből álló végtelen folyamatot, amikor a fejlesztéshez elsődlegesen nem anyagi erőforrásokat használunk, hanem a dolgozók kreativitását. Természetesen a kaizenek jelentős részének legalább minimális költsége van, de szemben a kairyo tevékenységgel, itt a problémákat nem egy újabb gép megvásárlásával vagy egyéb komoly anyagi befektetés segítségével orvosoljuk. A kivitelezés anyagigényét gyakran újrafelhasznált anyagokból oldjuk meg. A kaizen működéséhez elengedhetetlen, hogy ne egy kiválasztott csoport művelje, hanem az összes dolgozó. A folyamatos fejlesztések csak jól kidolgozott és üzemeltetett javaslati rendszerben működnek hatékonyan. A kaizen tevékenység által termelési rendszerünk folyamatosan fejlődik, és követi a vevői igények változását. A kaizen négy alapelve:
rövidítés: lehet-e egy mozdulat rövidebb azáltal, hogy közelebb hozzuk a mozdulat tárgyát, vagy egy művelet rövidebb azáltal, hogy elhagyunk belőle egy szükségtelen elemet?
összekapcsolás: tudjuk-e párhuzamosan végezni a két műveletet, vagy tudunk-e két szerszámból egyet készíteni, ami mindkét feladat végrehajtására megfelel?
átrendezés: meg lehet-e úgy változtatni egy elrendezést, hogy általa hatékonyabban lehessen végezni a műveletet, esetleg egy másik műveleti sorrenddel hatékonyabb lesz-e a munkavégzés?
egyszerűsítés: lehet-e úgy egyszerűsíteni az eszközökön vagy módszereken, hogy még így is megfeleljenek a követelményeknek?
Ezek az alapelvek tapasztalt szakembereknek is segítségére lehetnek, de különösen fontosak addig, amíg nem vagyunk tapasztaltak a fejlesztésben; általuk ugyanis biztosan találunk olyan megoldást, amivel növelhetjük a biztonságot, minőséget és hatékonyságot.
A kaizen javaslatok részletes kidolgozására szolgáló dokumentum. A kaizen tervlapon feltüntetett problémákat és megoldásokat itt részletesen kidolgozhatjuk; ábrázolhatjuk rajta az aktuális és a tervezett állapotot. A kaizen lap munkamegrendelőként is szolgálhat, de sok helyen külön nyomtatványt használnak erre a célra.
kaizen tervlap kaizen plan sheet Kaizenzeitung, Massnahmenkatalog
A kaizen javaslatok állapotát összefoglaló táblázat. Tartalmazza a probléma és a javaslat rövid leírását, a felelős nevét, a megvalósítás tervezett idejét és a tervezett hatást mérőszámokkal kifejezve. A darabszámjelentővel együtt kell kifüggeszteni, lehetőleg a gyártósor végén. Így a darabszámjelentőn látható problémák azonnal felvezethetőek erre a lapra, a tervezett megoldásokkal együtt. A megvalósulást jól láthatóan, színezéssel jelölni kell.
Pont kaizen alkalmazása esetén egy lokális problémát oldunk meg; például a gyártósor egy műveletén az eszközök elrendezését javítjuk úgy, hogy ergonomikusabb és hatékonyabb legyen a munkavégzés. Egy ilyen fejlesztés akár egy nap alatt is elkészülhet.
rendszer kaizen system kaizen
Rendszer kaizent akkor alkalmazunk, ha a probléma nem egy műveletet, hanem egész termelési rendszerünket érinti. Például ha egy területen nem működik megfelelően a kanban rendszer. Ez esetben megvizsgáljuk a problémát, kidolgozzuk a megoldást, majd megvalósítjuk azt. A rendszer kaizen alkalmazásához elengedhetetlen az anyag- és információáramlás feltérképezése. Ezen fejlesztések nemritkán több hetet, esetleg hónapot vesznek igénybe.